درمان با ارتوکین Orthokine

1397/04/19 50 نظرات

ارتوکین چیست ؟ Autologous  Conditioned  Serum  /ACS یا سرم تعدیل شده اتولوگ با نام تجارتی” ارتوکین / Orthokine “تولید می شود. ارتوکین تراپی متد جدید و به روز جهت درمان آرتروز است که به صورت هوشمند برروی علت ایجاد کننده آرتروز عمل می کند و مانع فرآیند التهابی و درد همراه با بیماری های تحلیل برنده مفاصل و بافت نرم می شود.

خاستگاه این تکنیک کشور آلمان است و در حال حاضر بعنوان یکی از بهترین و موثرترین روش های کنترل و درمان آرتروز با نتایج بسیار درخشان شناخته می شود. بیماران با مراجعه به پزشک فوق تخصص درد می توانند از مزایای ارتوکین تراپی بهره مند شوند. با روش درمانی ارتوکین تراپی می توان علائم و مشکلات آرتروز نظیر درد، تورم ، محدودیت در حرکت و … را به طور کاملا محسوس با جلسات متوالی درمانی کنترل و درمان نمود. اثرات درمان ارتوکین در درمان آرتروزهای شایع (زانو/ران/مچ پا/شانه و…) بسیار شگرف است و می تواند از انجام بسیاری از جراحی های مفاصل جلوگیری کند. به دلیل اثر بی نظیر ضدالتهابی “ارتوکین”, در درمان تاندون ها و عضلات آسیب دیده نیز بسیار موثر است. به علاوه این روش درمانی جدید در مشکلات دیسک، آرتروز و یا تنگی کانال نخاعی ( که در همه اینها مشکلات التهابی وجود دارد ) مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه ارتوکین

در دهه 90 میلادی نقش اصلی پروتئین اینترلوکین 1  “IL-1” در ایجاد آرتروز و التهاب مشخص گردید و لذا تلاش جهت پیدا کردن ماده ای قابل تزریق که توانایی مهار ماده التهابی اینترلوکین 1  “IL-1” را داشته باشد آغاز شد که نهایتا منجر به تولید ACS یا ارتوکین گردید که موجب کاهش پروسه تخریب و درد مفاصل، صدمات تاندون و عضلات و مشکلات کانال نخاعی گردید. در این روش خون بیمار گرفته شده و پروسس یا فرآوری شده و پروتئین مهار کننده بیولوژیک “IL-1” از آن استخراج شده و به ناحیه دچار درد و التهاب تزریق می گردد. این روش برتوانایی بدن برترمیم بافت آسیب دیده تمرکز دارد و روشی کم تهاجمی و بدون عارضه می باشد.

روش تهیه ارتوکین
روش تهیه ارتوکین

روش تهیه ارتوکین

مطابق شکل بالا ابتدا در شرایط استریل خون بیمار مانند نمونه گیریهای معمول آزمایشگاهی گرفته شده و درون کیت های لوله مانند استریل با حجم 10سی سی قرار داده می شود و سپس نمونه داخل لوله در یک انکوباتور به مدت 12 الی 24 ساعت نگاهداری و فرآوری شده تا پروتیئن مهار کننده اینترلوکین “IL-1” تولید شود سپس با استفاده از یک سانتریفیوژ پروتئین مورد نظر از سایر اجزا خونی جدا شده و آنگاه در داخل سرنگ کشیده شده و در فریزر در دمای منهای 20 درجه سانتی گراد نگاهداری می شود و در زمان مورد نظر ازفریزر خارج شده و در منطقه آسیب دیده تزریق می گردد.

در ادامه ویدیو تهیه ارتوکین را می توانید مشاهده فرمایید:

موارد استفاده ارتوکین تراپی

ارتوکین تراپی در درمان طیف وسیعی از بیماری های مفاصل، بافت اسکلتال و ستون فقرات کاربرد دارد از جمله در 3 مورد ذیل بسیار موثر است:

1- بیماری استئوآرتریت (آرتروز) :

در تغییرات دژنراتیو (استحاله) مفاصل نظیر آرتروز زانو ، لگن ، شانه و… ارتوکین تراپی یکی از روش های بسیار موثر و مفید است. (6 تزریق مورد نیاز است)

2- مشکلات سیستم عضلانی – اسکلتی:

فشارهای نابهنجار به سیستم عضلانی از جمله در بیماری های شغلی  و یا آسیب های ورزشکاران و فعالیت های شدید بدنی موجب پارگی و التهاب تاندون ها، رباط ها، بورس ها و عضلات شده که با ارتوکین تراپی محل آسیب دیدگی می توان موجب ترمیم ضایعه و برطرف شدن التهاب گردید. (6تزریق مورد نیاز است).

3- آرتروزهای ستون فقرات :

تغییرات دژنراتیو و آرتروزی در مفاصل میان مهره ای همراه با التهاب بوده که با ارتوکین تراپی می توان مشکلات کانال و التهاب منطقه درگیر را کنترل نمود. (4تزریق مورد نیاز است).

مزایای ارتوکین تراپی

ارتوکین ماده ای اتولوگ بوده یعنی از خون خود بیمار به دست می آید و هیچ افزودنی نداشته و طی فرآیندهای بیولوژیک پروتئین های مورد نظر سنتز و تغلیظ شده است ولذا عارضه جانبی خاصی بهمراه ندارد. همانطور که گفته شد اینترلوکین-1 موجب تخریب، التهاب و نتیجتا درد در منطقه آسیب دیده شده ولذا ارتوکین با بلوک و خنثی نمودن این پروتئین مخرب فعالیت تخریبی منطقه درگیر را مهار کرده و از سوی دیگر موجب ترمیم بافت آسیب دیده نیز می شود لذا بطور خلاصه ارتوکین اثر ضدالتهابی، ضددرد و ترمیمی دارد ولذا بطور کلینیکی دامنه حرکتی مفاصل و بهبود فعالیت فرد را بدنبال خواهد داشت.

افراد مناسب جهت ارتوکین تراپی

درمان آرتروز زانو
درمان آرتروز زانو

جدا از استفاده ارتوکین تراپی در تغییرات دژنراتیو ستون فقرات و التهاب و پارگی بافت عضلانی عمده ترین کاربرد ارتوکین در آرتروز مفاصل می باشد.

بطور معمول آرتروز به چهار مرحله تقسیم بندی می شود. به شکل ساده در آرتروز تخریب غضروف مفصلی استخوان ها و نزدیک شدن دو استخوان و کاهش فاصله آنها را خواهیم داشت. همانطور که در شکل بالا مشاهده می شود تا مرحله 3 آرتروز فضای مفصلی باقی مانده و ارتوکین تراپی تاثیر درمانی بسیار بالایی دارد یعنی اندیکاسیون ارتوکین تراپی در آرتروزهای مراحل 1 تا 3 می باشد. اما مرحله 4 آرتروز مرحله پیشرفته آرتروز بوده که اصطلاحا استخوان ها به یکدیگر سائیده می شوند و این افراد کاندید تعویض مفصل هستند لیکن افرادی با بیماری های همراه و خطرات بیهوشی، سن پایین جهت تعویض مفصل (و عمر پایین مفاصل تعویضی) و یا عدم تمایل به جراحی تعویض مفصل می توانند ارتوکین تراپی را در مرحله 4 آرتروز هم انجام دهند لیکن بدیهی است که میزان موفقیت آن ممکن است به میزان درجات 1 تا 3 نباشد.

هزینه ارتوکین تراپی

بخش قابل توجهی از هزینه ارتوکین تراپی مربوط به کیت های ارتوکین می باشد. این کیت ها ساخت کشور آلمان است و به دلیل تکنولوژی بالای تولید این کیت ها، هر کیت قیمتی حدود 100 یورو دارد که توسط بیمار از شرکت وارد کننده خریداری می شود. به خاطر نوسان قیمت ارز نمی توان عدد مشخصی بعنوان قیمت ارتوکین تراپی گفت، در هر جلسه تزریق ارتوکین حداقل یک کیت مورد نیاز است و از سوی دیگر نظر به ضرورت دقت تزریق نمونه ارتوکین در محل آسیب این مهم در اتاق عمل تحت دستگاه های تصویربرداری انجام می شود که نتیجتا نسبت به تزریقات ساده موجب افزایش هزینه می گردد.

هزینه دقیق ارتوکین تراپی تنها پس از معاینه، ویزیت و ارزیابی رادیولوژیک دقیق بیمار و محاسبه تعداد کیت های مورد نظر و تعداد جلسات مورد نیاز جهت ارتوکین تراپی (در اتاق عمل کینیک ارتوکین تراپی) میسر خواهد بود.

مراحل انجام ارتوکین تراپی

جهت آغاز ارتوکین تراپی ابتدا بیمار در مرکز ارتوکین تراپی ما در تهران مورد ارزیابی کلینیکی قرارگرفته و پس از درخواست تصویربرداری های لازم و مشخص شدن درجه آرتروز، شدت تخریب ها مشخص می گردد. سپس تعداد جلسات تزریق مشخص شده و براساس تعداد مفاصل تخریب شده تعداد کیت های ارتوکین مورد نیاز درخواست می گردد. تعداد جلسات جهت آرتروز مفاصل و پارگی های عضلات و رباط و تاندون ها 6 جلسه و جهت ستون فقرات 4 جلسه خواهد بود. سپس در آزمایشگاه همکار کلینیک خونگیری انجام شده و در مدت 24 ساعت نمونه های ارتوکین تهیه می شود. تمام نمونه ها در دمای منهای 20درجه د رفریزر نگاهداری می شوند.

در هر جلسه تزریق تعداد نمونه ارتوکین مورد نیاز از فریزر خارج شده و نمونه ذوب گردیده و سپس در اتاق عمل کینیک ارتوکین تراپی با هدایت دستگاه های رادیولوژی (فلوروسکوپ) و سونوگرافی به شکل کاملا دقیق به محل آسیب تزریق می گردد. این تزریقات به شکل بی حسی موضعی انجام شده و بیمار کاملا هوشیار بوده و با اتمام کار با پای خود به منزل مراجعه خواهدکرد. به طور معمول تزریق ها هفته ای یکبار در اتاق عمل کلینیک ارتوکین تراپی تزریق می گردد.

پس از تزریق توصیه می گردد که تا ۴۸ ساعت فعالیت های شدید انجام نگردد. برخی اوقات پس از تزریق مقداری تورم و بی حسی ایجاد می شود که با گذشت چند ساعت برطرف شده و نیاز به اقدام خاصی ندارد. از آنجا که ارتوکین تراپی روشی کم تهاجمی است و از عناصر شیمیایی خود بدن تولید می شود خوشبختانه عارضه جانبی ندارد.

تصویر تزریق ارتوکین توسط دکتر کاظمی

ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل زانو
ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل زانو
ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل هیپ لگن
ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل هیپ لگن

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.1/5 - (22 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. رضاوندی

  عرض سلام و وقت بخیر.
  زانوی چپم متورم شد و درد شدید داشت .MRI نشان از پارگی مینیسک و آب آوردگی زانو داره . پیشنهاد ارتوکین دادن .وکدوم بهتره ؟،ارتوکین یا پی آر پی . نمی‌دونم چقدر این درمان دوام داره و دوباره پارگی رخ میده یا نه و انجام دادن ورزشهایی مثل دویدن و کوه و بدن سازی برای تقویت عضلات مانعی ندارد ؟اگر امکان داره هزینه تقریبی رو بفرمایید . بسیار سپاسگزارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، چنانچه روند تخریبی مفصل شدید باشد ارتوکین موثرتر است.

   پاسخ
 2. شهری

  سلام وقت شما بخیر
  من ۳۴ سال سن دارم دچار پیچ خوردگی مچ پا شدم و درد ادامه دار بود دوباره پیچ خورد، دکتر ارتوپد گفتن دچار ارتریت شده و درد داره مچ پام، برام دو مرحله فیزیو تراپی دادن، ولی نتیجه هنوز رضایت بخش نیست. ایا ارتوکین برای پای من مناسب هست؟ درمان و کاهش درد خواهد داشت ، ایا ارتوکین مثل امپول کورتون عوارض خواهد داشت؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام،بله. مفیداست. عوارضی ندارد.

   پاسخ
 3. زهره عیوضی

  سلام من ۵۳ سال سن دارم و آرتروز شدید لگن دارم وباید عمل تعویض مفصل انجام بشه آیا ارتوکین درمانی برای من بهتره یا پی آرپی و هزینه هر کدام چقدر میشه ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عکس رادیولوژی مفصل را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 4. محمد امین

  با سلام خسته نباشید.آقای دکتر کتف سمت چپ من تاندوناش کشیده شده و الان حدود ۱ سالی هست که درد و احساس در رفتگی میکنم میخواستم ببینم اورتوکین تعصیر دارد یا کاملا خوب می‌کند و قیمت اورتوکین چقدر می‌شود؟ یا نیازی به اورتوکین دارم یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، چنانچه مشکل نیمه پارگی عضلات و یا تخریب مفصل باشد بله.

   پاسخ
 5. آذر پایدار

  باسلام خدمت اقای دکتر محترم ،ببخشید من آرنجم مدتی هست که درد میکنه البته درناحیه شانه هم آرتروز دارم تو ام ار ای دیده شده حالا برای آرنجم به پزشک طب فیزیکی مراجعه کردم وگفتن که با تزریق کورتن التحابش خوب میشه ویا اینکه از روش آرتوکین استفاده بشه ، الان من نیازبه نظر شما دارم که چه کار میتونم بکنم البته من یک خانم ۵۱ ساله هستم ، حدود ۱۰ ماه پیش هیسترکتومی کردم والان تقریبا میتونم بگم که درد مفاصل و استخوانهام اذیت میکنه با توجه به اینکه وزنم متناسب هست ویوگا انجام میدم وپیاده روی مرتب هم دارم ،حالا نمیدونم اختلال هورمونی باعث این دردها شده یا …لطفا باتوجه به شرایطم راهنمایی بفرمایید متشکرم از لطفتون .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه دچار عارضه آرنج تنیس بازان شده‌اید بله باید تزریق ضد التهابی دراین منطقه انجام شود.

   پاسخ
 6. علی

  سلام آقای دکتر
  پای من یکم پرانتزی هست آیا ارتوکین به تنهایی بدون رفع عیب پرانتزی کافی است و دوام این روش با رعایت های مداوم چقدره

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. خیر. موجب مرتفع شدن این مشکل نمی گردد.

   پاسخ
 7. فرید

  با عرض سلام
  آقای دکتر برای نرمی کشکک زانو پی آر پی بهتر هست یا ارتوکین.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. ارتوکین.

   پاسخ
 8. عبدالباسط

  سلام و عرض ادب.
  بنده ۲۸ سال سن دارم ۳ماه پیش از اسب افتادم.
  ام آر آی گرفتم دکتر گفت که غضروف صدمه دیده
  آیا لازمه آرتوکین تراپی انجام بشه ؟
  سوال دیگه این که آیا هزینه آرتوکین تراپی رو بیمه هم تقبل می‌کنه چون بنده بیمه تکمیلی دانا دارم .
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عکس ها را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 9. فرید

  با عرض سلام
  آقای دکتر فرق پی آر پی با ارتو کین تراپی در چیست و برای نرمی کشک زانو کدام یک بهتر هست.من یک مرحله پی آر پی انجام دادم هیچ بهبودی نسبت به قبل نداشتم دلیلش چیست. باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام ارتوکین حاوی پروتئین های ضد التهابی و مهار کننده عوامل تخریبی بافت است اما پی آر پی شامل فاکتورهای رشد سلولی و ترمیم بافتی است و باید باید سه مرتبه انجام شود تا نتایج آن قابل مشاهده باشد.

   پاسخ
 10. علی

  باسلام آقای دکتر
  من نزدیک یک سال که به آرتروز هر دو زانو دچار شدم بعضی وقتها سوزش زانوهایم زیاد میشه یکم هم پام پرانتزی هست
  میخواستم ببینم درمان ارتوکین با وجود پای پرانتزی مفید هست وایا با یک مرتبه انجام این نوع درمان ورعایت های شخصی، بهبودی کامل بدست میآید ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه که زانو تغییر زاویه زیادی داشته باشد میزان موفقیت پایین است

   پاسخ
 11. شهلا فتاحی

  باعرض سلام
  من خانمی ۵۰ ساله وارتروز پیشرفته لگن دارم البته ۱۵ سال پیش گفتن باید تعویض مفصل انجام بدی ولی با رعایت وانرژی درمانی وذهن خودم عمل نکردم حالت عادی درد ندارم ولی مدتیه راه رفتن سخت شده ایا با این روش حوزه حرکتیم بهتر میشه ؟
  ممنون از لطف شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بستگی به میزان تخریب مفصل دارد اگر تا گرید۳ آرتروز وجود داشته باشد بله کمک کننده است

   پاسخ
 12. زهرافیروزی

  سلام وقتتون بخیرمن 43سالمه وزنم 93وقدم 165
  زانوی راستم ارتروزداره دکترمیگن بایدارتوکین انجام بدم خواستم بپرسم ایافقط دردش خوب میشه یانه کاملادرمان میشه ممنون ازراهنماییتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام چنانچه مرحله آرتروز تا حداکثر درجه ۳ باشد ، بله میزان کنترل تخریب آرتروز و بهبودی زیاداست.

   پاسخ
 13. روح انگیزمحمدیان

  سلام من اهوازم یکباراهوازارتوکین تراپی انجام دادم 6سال پیش دکترغلامی اهواز می خواستم الان برای دوپام انجام بدم ارتروزدارم هزینه اش، چقدرمیشه اقای دکترحدوداسنم هم 56ساله هستم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام ،ام ار ای را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 14. حسنی

  با سلام مجدد جناب دکتر کاظمی عکس زانو رو خدمتتون ایمیل کردم فرمودید گرید 3 هست و قابل انجام است اگه ممکنه هزینه و همچنین درصد بهبودی رو با توجه به عمل زانوی چپ را بفرمایید.
  با احترام و سپاسگزاری از توجه شما

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام. درصد بهبودی حدود ۸۰ درصداست

   پاسخ
 15. حسنی

  با سلام
  66 سال سن دارم جمعه 28 مرداد زانوی چپمو عمل کردم با توجه به حساسیت به مخدر ها درد زیادی رو بعد از عمل تحمل میکنم زانوی راستم رو هم باید عمل کنم گفتم اگه اورتوکین تراپی جواب گو باشه میتونم از این روش استفاده کنم در ضمن تالاسمی مینور هستم.
  با احترام و سپاسگزاری

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، عکس ایستاده زانو را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال فرمایید.
   09120335142

   پاسخ
 16. سوسن

  باسلام خسته نباشید هزینه ارتوکین در کلینیک باتصویر برداری چقدر میشه در سال چند دفعه میشود ارتوکین کرد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام هزینه بستگی به مشکل و دفعات تزریق دارد شرح حال و مدارک خود را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال نمایید.
   09120335132

   پاسخ
 17. فرید

  سلام…
  بنده33سال سن درام و حدود یکساله که دچار پارگی شدید دیسک L4L5 شدم.میخواستم بپرسم این درمان برای بنده هم موًثر هست ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام، ام ار ای را جهت بررسی به ایمیل info@drkazemipain.com ارسال فرمایید.

   پاسخ
 18. سلیمان

  عرض ادب و احترام جناب دکتر،
  پدرم ۹۰ سال سن دارند و هردو زانوی ایشان آرتروز شدید دارد، قادر به پیاده روی با عصا هستند و برای هر یک ربع پیاده روی لازم است بنشینند و استراحت کنند سپس ده دقیقه تا یک ربع دیگر به پیاده روی ادامه میدهند،
  لطفا راهنمایی بفرمائید که این روش درمانی برای ایشان موثر خواهد بود یا خیر، اگر بله، لطفا حدود هزینه درمانی و حدود تعداد جلسات را هم بفرمایید، سپاسگزارم.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام جهت بررسی باید عکس ایستاده زانوها بررسی شود به واتساپ جهت بررسی ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 19. مجید جباری

  باسلام تفاوت ازون تراپی و ارتوکن تراپی جهت مچ پا ویا زانو ها چیست؟ سپاسگزارم…جباری از مشهد

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ارتوکین برای فاکتور های متوقف کننده تخریب مفصلی پ فاکتورهای ترمیمی است اما ازون صرفاً التهاب خفیفی ایجاد می کند که در موارد نه چندان پیشرفته به ترمیم کمک می کند.

   پاسخ
 20. س. فرید

  سلام.
  آقای دکتر . آیا آرتوکین تراپی مفاصل برای کسانی که پسوریازیس دارند یا قبلن داشته اند هم قابل انجام است؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله. اما پیش آگهی کار نسبت به افراد نرمال کمتر است.

   پاسخ
 21. م صفری

  سلام دکتر جان. سه تا سوال دارم.
  اول آیا این تزریق صرفا روند پیشرفت تخریب غضروف رو متوقف می کنه ؟ در این صورت میشه امیدوار بود که با تزریق هر چند سال یک بار ، برای همیشه از تعویض مفصل بی نیاز شد ؟ یا این که نه حتی باعث بازسازی غضروف از دست رفته هم میشه؟
  دوم این که برای هر مفصل در هر جلسه یک کیت نیازه؟ یعنی برای هر دو زانو اگه بخواد انجام بشه هر جلسه دو کیت؟ و در مجموع ۱۲ کیت مثلا”؟
  و در آخر یه سری از همکاران شما معتقدند ( در چند تا سایت پزشکی خوندم) در این پروسه فریز ، نگهداری ، و ذوب مجدد محصول خونی به دست آمده ، بیشتر فاکتورهای رشد در اون نابود میشن و عملا به یک مایع کم خاصیت بدل میشه. نظر شما چیه ؟
  سوالام زیاد شدن ببخشید.
  زنده باشید.
  زنده باشید.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام بله تا مراحل ۳ آرتروز هم موجب توقف تخریب و هم بازسازی میشود. هرکیت برای ۲مفصل و یا یک مفصل در دو جلسه استفاده میشود فریزر منفی ۲۰ درجه جهت جلوگیری از عفونت است و به هیچ عنوان موجب آسیب به فاکتورها نمی گردد و این اظهار نظر کاملاً غیرعلمی بوده است.

   پاسخ
 22. فاطمه

  سلام،. ارتوکیین تراپی چقدر دوام دارد؟آیا موقتی است یادائمی؟آیادردرمان آرتروز های شدیدمؤثراست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تا مرحله ۳ آرتروز بسیار موثر است چنانچه پس از انجام دوره درمانی اضافه وزن برطرف و ورزشهای تقویت کننده عضلات اطراف مفاصل انجام شود اثرات ماندگار و طولانی خواهد بود.

   پاسخ
 23. زهرا امینی

  سلام اقای دکتر.مادر من مشکل تنگی کانال نخاعی و دیسک کمر دارن.ضمنا دچار استئوپروز در ناحیه فمور و هیپ هم هستن.آیا ارتوکین تراپی برای ایشون موثره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ، بسته به میزان پیشرفت بیماری است که با معاینه و تصویر برداری مشخص میشود.

   پاسخ
 24. محمدرضا

  سلام برای نرمی غضروف کشکک هم میشه استفاده کرد ورزشکار حرفه ای هستم بعد از عمل رباط صلیبی دچار درد زانو هستم ام ار ای جدیدم اسیب غضروف کشک رو نشون میده میشه درد رو کنترل کنه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. بله.

   پاسخ
 25. خضرایی

  با عرض سلام و ادب
  جناب آقای دکتر کاظمی مادر من ۸۱ سال سن دارد و آتروز شدید زانو دارند . درد زانوی شدید باعث کاهش تحرک ایشان شده و پوکی شدید استخوان هم دارند. در حال حاضر اسویکس با تجویزپزشک قلب مصرف می کنند آیا برای کاهش درد شدید ایشان راهی وجود دارد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام راه حل کنترل درد تزریقات داخل مفصلی به همراه رادیوفرکوئنسی عصب های زانویی است البته به شرطی که متخصص قلب اجازه قطع موقت اسویکس را بدهد.

   پاسخ