درمان با ارتوکین Orthokine

1397/04/19 46 نظرات

ارتوکین چیست ؟ Autologous  Conditioned  Serum  /ACS یا سرم تعدیل شده اتولوگ با نام تجارتی” ارتوکین / Orthokine “تولید می شود. ارتوکین تراپی متد جدید و به روز جهت درمان آرتروز است که به صورت هوشمند برروی علت ایجاد کننده آرتروز عمل می کند و مانع فرآیند التهابی و درد همراه با بیماری های تحلیل برنده مفاصل و بافت نرم می شود.

خاستگاه این تکنیک کشور آلمان است و در حال حاضر بعنوان یکی از بهترین و موثرترین روش های کنترل و درمان آرتروز با نتایج بسیار درخشان شناخته می شود. بیماران با مراجعه به پزشک فوق تخصص درد می توانند از مزایای ارتوکین تراپی بهره مند شوند. با روش درمانی ارتوکین تراپی می توان علائم و مشکلات آرتروز نظیر درد، تورم ، محدودیت در حرکت و … را به طور کاملا محسوس با جلسات متوالی درمانی کنترل و درمان نمود. اثرات درمان ارتوکین در درمان آرتروزهای شایع (زانو/ران/مچ پا/شانه و…) بسیار شگرف است و می تواند از انجام بسیاری از جراحی های مفاصل جلوگیری کند. به دلیل اثر بی نظیر ضدالتهابی “ارتوکین”, در درمان تاندون ها و عضلات آسیب دیده نیز بسیار موثر است. به علاوه این روش درمانی جدید در مشکلات دیسک، آرتروز و یا تنگی کانال نخاعی ( که در همه اینها مشکلات التهابی وجود دارد ) مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه ارتوکین

در دهه 90 میلادی نقش اصلی پروتئین اینترلوکین 1  “IL-1” در ایجاد آرتروز و التهاب مشخص گردید و لذا تلاش جهت پیدا کردن ماده ای قابل تزریق که توانایی مهار ماده التهابی اینترلوکین 1  “IL-1” را داشته باشد آغاز شد که نهایتا منجر به تولید ACS یا ارتوکین گردید که موجب کاهش پروسه تخریب و درد مفاصل، صدمات تاندون و عضلات و مشکلات کانال نخاعی گردید. در این روش خون بیمار گرفته شده و پروسس یا فرآوری شده و پروتئین مهار کننده بیولوژیک “IL-1” از آن استخراج شده و به ناحیه دچار درد و التهاب تزریق می گردد. این روش برتوانایی بدن برترمیم بافت آسیب دیده تمرکز دارد و روشی کم تهاجمی و بدون عارضه می باشد.

روش تهیه ارتوکین
روش تهیه ارتوکین

روش تهیه ارتوکین

مطابق شکل بالا ابتدا در شرایط استریل خون بیمار مانند نمونه گیریهای معمول آزمایشگاهی گرفته شده و درون کیت های لوله مانند استریل با حجم 10سی سی قرار داده می شود و سپس نمونه داخل لوله در یک انکوباتور به مدت 12 الی 24 ساعت نگاهداری و فرآوری شده تا پروتیئن مهار کننده اینترلوکین “IL-1” تولید شود سپس با استفاده از یک سانتریفیوژ پروتئین مورد نظر از سایر اجزا خونی جدا شده و آنگاه در داخل سرنگ کشیده شده و در فریزر در دمای منهای 20 درجه سانتی گراد نگاهداری می شود و در زمان مورد نظر ازفریزر خارج شده و در منطقه آسیب دیده تزریق می گردد.

در ادامه ویدیو تهیه ارتوکین را می توانید مشاهده فرمایید:

موارد استفاده ارتوکین تراپی

ارتوکین تراپی در درمان طیف وسیعی از بیماری های مفاصل، بافت اسکلتال و ستون فقرات کاربرد دارد از جمله در 3 مورد ذیل بسیار موثر است:

1- بیماری استئوآرتریت (آرتروز) :

در تغییرات دژنراتیو (استحاله) مفاصل نظیر آرتروز زانو ، لگن ، شانه و… ارتوکین تراپی یکی از روش های بسیار موثر و مفید است. (6 تزریق مورد نیاز است)

2- مشکلات سیستم عضلانی – اسکلتی:

فشارهای نابهنجار به سیستم عضلانی از جمله در بیماری های شغلی  و یا آسیب های ورزشکاران و فعالیت های شدید بدنی موجب پارگی و التهاب تاندون ها، رباط ها، بورس ها و عضلات شده که با ارتوکین تراپی محل آسیب دیدگی می توان موجب ترمیم ضایعه و برطرف شدن التهاب گردید. (6تزریق مورد نیاز است).

3- آرتروزهای ستون فقرات :

تغییرات دژنراتیو و آرتروزی در مفاصل میان مهره ای همراه با التهاب بوده که با ارتوکین تراپی می توان مشکلات کانال و التهاب منطقه درگیر را کنترل نمود. (4تزریق مورد نیاز است).

مزایای ارتوکین تراپی

ارتوکین ماده ای اتولوگ بوده یعنی از خون خود بیمار به دست می آید و هیچ افزودنی نداشته و طی فرآیندهای بیولوژیک پروتئین های مورد نظر سنتز و تغلیظ شده است ولذا عارضه جانبی خاصی بهمراه ندارد. همانطور که گفته شد اینترلوکین-1 موجب تخریب، التهاب و نتیجتا درد در منطقه آسیب دیده شده ولذا ارتوکین با بلوک و خنثی نمودن این پروتئین مخرب فعالیت تخریبی منطقه درگیر را مهار کرده و از سوی دیگر موجب ترمیم بافت آسیب دیده نیز می شود لذا بطور خلاصه ارتوکین اثر ضدالتهابی، ضددرد و ترمیمی دارد ولذا بطور کلینیکی دامنه حرکتی مفاصل و بهبود فعالیت فرد را بدنبال خواهد داشت.

افراد مناسب جهت ارتوکین تراپی

درمان آرتروز زانو
درمان آرتروز زانو

جدا از استفاده ارتوکین تراپی در تغییرات دژنراتیو ستون فقرات و التهاب و پارگی بافت عضلانی عمده ترین کاربرد ارتوکین در آرتروز مفاصل می باشد.

بطور معمول آرتروز به چهار مرحله تقسیم بندی می شود. به شکل ساده در آرتروز تخریب غضروف مفصلی استخوان ها و نزدیک شدن دو استخوان و کاهش فاصله آنها را خواهیم داشت. همانطور که در شکل بالا مشاهده می شود تا مرحله 3 آرتروز فضای مفصلی باقی مانده و ارتوکین تراپی تاثیر درمانی بسیار بالایی دارد یعنی اندیکاسیون ارتوکین تراپی در آرتروزهای مراحل 1 تا 3 می باشد. اما مرحله 4 آرتروز مرحله پیشرفته آرتروز بوده که اصطلاحا استخوان ها به یکدیگر سائیده می شوند و این افراد کاندید تعویض مفصل هستند لیکن افرادی با بیماری های همراه و خطرات بیهوشی، سن پایین جهت تعویض مفصل (و عمر پایین مفاصل تعویضی) و یا عدم تمایل به جراحی تعویض مفصل می توانند ارتوکین تراپی را در مرحله 4 آرتروز هم انجام دهند لیکن بدیهی است که میزان موفقیت آن ممکن است به میزان درجات 1 تا 3 نباشد.

هزینه ارتوکین تراپی

بخش قابل توجهی از هزینه ارتوکین تراپی مربوط به کیت های ارتوکین می باشد. این کیت ها ساخت کشور آلمان است و به دلیل تکنولوژی بالای تولید این کیت ها، هر کیت قیمتی حدود 100 یورو دارد که توسط بیمار از شرکت وارد کننده خریداری می شود. به خاطر نوسان قیمت ارز نمی توان عدد مشخصی بعنوان قیمت ارتوکین تراپی گفت، در هر جلسه تزریق ارتوکین حداقل یک کیت مورد نیاز است و از سوی دیگر نظر به ضرورت دقت تزریق نمونه ارتوکین در محل آسیب این مهم در اتاق عمل تحت دستگاه های تصویربرداری انجام می شود که نتیجتا نسبت به تزریقات ساده موجب افزایش هزینه می گردد.

هزینه دقیق ارتوکین تراپی تنها پس از معاینه، ویزیت و ارزیابی رادیولوژیک دقیق بیمار و محاسبه تعداد کیت های مورد نظر و تعداد جلسات مورد نیاز جهت ارتوکین تراپی (در اتاق عمل کینیک ارتوکین تراپی) میسر خواهد بود.

مراحل انجام ارتوکین تراپی

جهت آغاز ارتوکین تراپی ابتدا بیمار در مرکز ارتوکین تراپی ما در تهران مورد ارزیابی کلینیکی قرارگرفته و پس از درخواست تصویربرداری های لازم و مشخص شدن درجه آرتروز، شدت تخریب ها مشخص می گردد. سپس تعداد جلسات تزریق مشخص شده و براساس تعداد مفاصل تخریب شده تعداد کیت های ارتوکین مورد نیاز درخواست می گردد. تعداد جلسات جهت آرتروز مفاصل و پارگی های عضلات و رباط و تاندون ها 6 جلسه و جهت ستون فقرات 4 جلسه خواهد بود. سپس در آزمایشگاه همکار کلینیک خونگیری انجام شده و در مدت 24 ساعت نمونه های ارتوکین تهیه می شود. تمام نمونه ها در دمای منهای 20درجه د رفریزر نگاهداری می شوند.

در هر جلسه تزریق تعداد نمونه ارتوکین مورد نیاز از فریزر خارج شده و نمونه ذوب گردیده و سپس در اتاق عمل کینیک ارتوکین تراپی با هدایت دستگاه های رادیولوژی (فلوروسکوپ) و سونوگرافی به شکل کاملا دقیق به محل آسیب تزریق می گردد. این تزریقات به شکل بی حسی موضعی انجام شده و بیمار کاملا هوشیار بوده و با اتمام کار با پای خود به منزل مراجعه خواهدکرد. به طور معمول تزریق ها هفته ای یکبار در اتاق عمل کلینیک ارتوکین تراپی تزریق می گردد.

پس از تزریق توصیه می گردد که تا ۴۸ ساعت فعالیت های شدید انجام نگردد. برخی اوقات پس از تزریق مقداری تورم و بی حسی ایجاد می شود که با گذشت چند ساعت برطرف شده و نیاز به اقدام خاصی ندارد. از آنجا که ارتوکین تراپی روشی کم تهاجمی است و از عناصر شیمیایی خود بدن تولید می شود خوشبختانه عارضه جانبی ندارد.

تصویر تزریق ارتوکین توسط دکتر کاظمی

ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل زانو
ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل زانو
ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل هیپ لگن
ارتوکین تراپی جهت آرتروز مفصل هیپ لگن

 

پاسخ رایگان به سوالات شما

شما می توانید در ادامه همین صفحه سوال خود را مطرح کنید تا دکتر محمدرضا کاظمی در اولین فرصت به سوال شما پاسخ دهند.

4.5/5 - (15 امتیاز)

سوال خود را از دکتر کاظمی بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فاطمه

  سلام،. ارتوکیین تراپی چقدر دوام دارد؟آیا موقتی است یادائمی؟آیادردرمان آرتروز های شدیدمؤثراست؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام تا مرحله ۳ آرتروز بسیار موثر است چنانچه پس از انجام دوره درمانی اضافه وزن برطرف و ورزشهای تقویت کننده عضلات اطراف مفاصل انجام شود اثرات ماندگار و طولانی خواهد بود.

   پاسخ
 2. زهرا امینی

  سلام اقای دکتر.مادر من مشکل تنگی کانال نخاعی و دیسک کمر دارن.ضمنا دچار استئوپروز در ناحیه فمور و هیپ هم هستن.آیا ارتوکین تراپی برای ایشون موثره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام ، بسته به میزان پیشرفت بیماری است که با معاینه و تصویر برداری مشخص میشود.

   پاسخ
 3. محمدرضا

  سلام برای نرمی غضروف کشکک هم میشه استفاده کرد ورزشکار حرفه ای هستم بعد از عمل رباط صلیبی دچار درد زانو هستم ام ار ای جدیدم اسیب غضروف کشک رو نشون میده میشه درد رو کنترل کنه ؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام. بله.

   پاسخ
 4. خضرایی

  با عرض سلام و ادب
  جناب آقای دکتر کاظمی مادر من ۸۱ سال سن دارد و آتروز شدید زانو دارند . درد زانوی شدید باعث کاهش تحرک ایشان شده و پوکی شدید استخوان هم دارند. در حال حاضر اسویکس با تجویزپزشک قلب مصرف می کنند آیا برای کاهش درد شدید ایشان راهی وجود دارد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام راه حل کنترل درد تزریقات داخل مفصلی به همراه رادیوفرکوئنسی عصب های زانویی است البته به شرطی که متخصص قلب اجازه قطع موقت اسویکس را بدهد.

   پاسخ
 5. رضا شیخی

  سلام،ضمنتشکر ازوقتی که می گذارید بنده 60ساله دچار آرتروز زانو هستم باتوجه به اینکه در شهرستان زاهدان امکانات بسیار محدود است من عکس زانوی مودورا که سه ماه پیش در مشهد گرفتم ایستاده برایتان ارسال میکنم لطفاً بگیدچه روشی را برای معالجه من پیشنهاد میکنید هزینه تقریبی آن چقدر است وچگونه وکجامراجعه کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عکس را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 6. بهمن

  با سلام و احترام .
  مادر بنده 66 سال سن دارد و دچار درد مفاصل و ارتروز در مچهای پا و دست ها می باشد و پزشک مربوطه ارتوکین تراپی را توصیه کرده است . ولی غلظت خون (D-Dimer) ایشان بالای 2000 هست .با این وجود آیا انجام تزریق ارتوکین برای بیمار توصیه می گردد یا خیر
  با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اول باید علت بالا بودن D_Dimer مشخص شود

   پاسخ
 7. مریم شقایق

  سلام اقای دکتر من یه خانم47ساله هستم ودچار ارتروز زانو هستم بخصوص زانوی چپم که پارسال تو حمام افتادم و روی زانوی چپم که به دکتر مراجعه کردم وبا توجه به عکس زانو گفتند که باید ژل تزریق کنم ولی گفتند که سالی یه بار باید تمدید کنم اما من به خاطر همین که سالی یه بار باید تمدید بشه مخالفم
  ایا با ارتوکین تراپی درد زانویم بهتر میشه؟
  ایا ارتوکین تراپی هم سالی یه بار باید تمدید بشه یا نه؟
  ممنونم از پاسخگوییتون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام خیر. چنانکه ارتوکین تراپی موفقیت‌آمیز باشد با تقویت عضلات مفصل و کاهش وزن چندین سال بهبودی به طول خواهد انجامید.

   پاسخ
 8. پرستو

  با سلام خدمت شما من پس از تصویر برداری و مراجعه به کلینیک دکتر میر تشخیص ارتوکین تراپی بود که گفتن همین الان انجام میدهند اما من گوگل کردم بعد از 24 ساعت خونگیری ارتوکین تراپی امکان پذیر است لطفا راهنمایی میفرمایید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام بله درست می فرمایید ارتوکین تراپی لازم به حداقل ۲۴ ساعت پروسس دارد و فی الفور قابل تولید و تزریق نمی باشد .

   پاسخ
 9. محمد

  سلام وقت بخیر
  پارگی مینیسک خارجی
  بدون مشکل قفل شدگی و خالی شدن زانو
  تنها مشکل درد و تورم بعد فعالیت ورزشی
  راه درمان غیر جراحی امکان هست؟
  اگه بله، روش درمان و هزینه لطفا

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام باید ارتوکین تراپی انجام شود.

   پاسخ
 10. محمد محسنی

  سلام آقای دکتر وقت بخیر.

  آقای دکتر « Regenokine » چیه و چه تفاوتی با ارتوکین داره؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام برند ایرانی ارتوکین میباشد.

   پاسخ
 11. جواد اتفاق

  با سلام
  قیمت کیت آترو کین چند است و برای زانو با آرتروز ابتدایی تزریق ها چه تعداد هستند
  ضمنا فرق این روش با PRP چیست؟
  با احترام – جواد اتفاق

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام عکس رادیولوژی زانو در حالت ایستاده را جهت بررسی به واتساپ زیر ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 12. نادر عابدسعیدی

  سلام جناب آقای دکتر میرکاظمی ساعتی پیش اتفاقی با سایت جنابعالی آشنا شدم و بدوا تصور کردم که متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک باشید و بعدا متوجه شدم که فوق تخصص درد هستید و مطبتان نزدیک ایستگاه مترو جای خوب است و علاوه بر دیسک اطلاعات بسیار خوبی هم در مورد روشهای درمان آرتروز دارید. من پارسال هم یکبار مطب آقای دکتری بالای میدان ونک رفتم مانند شما فوق تخصص درد بودند و تجویز تزریق ژل و سرم که نرفتم و ادامه ندادم چون پوشش بیمه مان نداشت و فرمودند اینها همه داستان و حکایت اثبات نشده است! لذا الساعه دیدم ماشاا.. راهنماییها بدیع و ظریف دلسوزانه تان در مورد سلول بنیادی و آن روش دیگر که خون از شخص می گیرند و عاملی مجزا و تزریق مجدد که یقینا جنبه علمی پزشکی دارد لیکن متاسفانه اطلاع رسانی خوب نشده ایم!! لذا بسیار مایلم از دانش و تخصص تان استفاده و درمان یا مشاوره و راهنمایی توسط جنابعالی والسلام علیکم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام عمل های اینترونشنال به صورت بسته هستند یعنی وسایلی شبیه سوزن یا لوله های خاص با قطر بسیار باریک از طریق پوست با بی حسی موضعی وارد منطقه مشکل دار شده و تنگی های منطقه یا تخریبات منطقه را برطرف می کنند.

   پاسخ
 13. عبدالغفوردبیری

  سلام آقای دکترمن۳۹سالمه و۱۹۰قدمه و۱۰۳کیلووزنمه و بتازگی بتشخیص فوق تخصص روماتولوژی باعکس رادیوگرافی آرتروززانو مرحله یکم دارم .وتزریق ساینوژل ۳بار هرهفته یکی رابه زانو انجام دادم ولی هیچ فایدهای نداشت برعکس دردم بیشتر میشه آیا ساییدگی زانوی من متوقف میشه یاامکان توقف نداره .چکارکنم ساییدگی متوقف بشه باتشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام چنانچه قطعاً تشخیص آرتروز هست و مراحل خیلی پیشرفته نیست بهترین کار سلول درمانی است.

   پاسخ
 14. R.A

  سلام.برای تهیه کیت ارتوکین باید به کجا مراجعه نمود آیا این کیت ها در داخل ایران تولید میشوند یا وارداتی می باشند.

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام در کلینیک محل تزریق تهیه و پروسس می گردد.

   پاسخ
 15. مجید

  با سلام، من ورزش حرفه ای کشتی انجام میدادم ، سال ۹۵ دچار اسیبی در شانه ام شدم و دیگر نتونستم ادامه بدم،چون تاندون های شانم تو ام ار ای مشخص شد که کشیده شدن و دستم گاهی اوقات حالت در رفتگی براش ایجاد میشه،
  میخواستم بدونم با این روش میشه درمان کرد ک بتونم دوباره کشتی بگیرم
  با تشکر

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   باسلام
   بله بسیار کمک کننده هست.

   پاسخ
 16. علیرضا

  باسلام جناب دکتر اگه مرحله آرتروز زانوی مادر من مرحله ۴باشه بازم ارتوکین تراپی می‌تونه کمک کننده باشه برای کم کردن درد و توان حرکتی پاها

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   سلام بله ترکیبی از تزریق ارتوکین و رادیوفرکوئنسی مفاصل ژنزکولر زانو در مراحل پیشرفته آرتروز هم موثر است.

   پاسخ
 17. فاطمه سالاری

  سلام. زانوهای من ساییدگی شدید دارند. جایی به من توصیه شده،prp انجام دهم، اما با تحقیقات که انجام دادم، فکر می کنم ارتوکین تراپی بزای من بهتر باشد، میشه در این مورد نظر دهید. ممنون

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام کاملاً درست است لطفاً مقاله ارتوکین تراپی در سایت را مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 18. علیرضا

  سلام و درود جناب دکتر کاظمی..دکتر جان مادرم ۷۴سالش هست آرتروز شدید زانو و پوکی استخوان داره.. چندین ساله داروهای ضدالتهاب و..مصرف می‌کنه حدود یک سالی هست کم توان تر شده باعصا و به سختی راه می‌ره ارتوکین تراپی می‌تونه کمک کنه به بهبود راه رفتن و توان بدنیش..باتوجه به شدت آرتروز

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام چنانچه آرتروز تا مرحله ۳ باشد بله بسیار کمک کننده است

   پاسخ
 19. باشتنی

  باسلام اقای دکتر مادرم 67 سال سن دارد حدود 6 سال هست که از ارترز زانو رنج میبردچند امپول غضروف ساز به زانوهاش زده شده وهمینطور از خون تصفیه شده خودش به زانو ها زده شده اما فایده ای نداشته به نظر شما باید چکارکنیم ؟مادرم میگه عمل کنم . اگر امکان دارد ایدی تلگرام ارسال کنید تا عکسهای رادیولوژی برایتا ارسال کنم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام به شماره واتس آپ زیر عکس ها را ارسال بفرمایید.
   09120335132

   پاسخ
 20. عبدالله

  با سلام.آیا تزریق آرتوکین برای بیماران قلبی که عروق کرونرشان دچار گرفتگی کامل میباشد و فقط یک رگ باز اصلی آنهم با انجام آنژیوپلاستی دارند قابل انجام و بدون عاضه میباشد؟

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   ارتوکین تراپی درمان مناسبی جهت بیماران قلبی است البته به شرطی که پزشک معالج متخصص قلب اجازه قطع دارو های ضد انعقاد را جهت تزریق بدهند.

   پاسخ
 21. پ. دلاور

  سلام وقتتون بخیر ،من ۵۰ سالمه و ۸ سالی هست که شانه ی راستم پارگی تاندون داره و خیلی درد دارم و الان شانه ی چپم هم درد دارم و آرنج هر دوتا دستم خیلی در داره و نمیتونم دستهامو باز کنم و موقع کار کردن خیلی درد دارم ،این روش برای معالجه من موثر هست ، البته دکتر فوق تخصص دست رفتم گفتن باید عمل بشم ،با سپاس از لطف شما .

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً مدارک خود را جهت بررسی ایمیل بفرمایید. info@drkazemipain.com

   پاسخ
 22. مهربان

  با سلام و وقت بخیر آقای دکتر مادر من ۶۷ ساله هستن و از ناحیه پا و زانو دچار انحراف شدن یعنی به صورت پرانتز شدن و دررراه رفتنشون دچار مشکل شدن. و درد هم دارند. بعضی دکتر ها گفتن استخوانها باید شکسته بشه و دوباره ترمیم بشه و زیاد به نظر ما معقول نبود به جهت سن و سال ایشون.میخواستم نظر شما در مورد این موضوع بدونم و راهکار درمان انحراف پا با تشکر از وقتی که میگذارید

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام اگر صرفاً تغییر زاویه هست باید زاویه تصحیح شود اما اگر که تخریب مفصل و آرتروز پیشرفته هم دارد باید تعویض مفصل انجام شود.

   پاسخ
 23. اعظم محسنی

  سلام جناب دکتر. من ۶۱ ساله هستم.
  چطور میتونیم از سما وقت ویزیت بگیریم؟ در جایی به من گفتن امکان آرتوکین هست اما میخوام از شماهم مشاوره بگیرم

  پاسخ
  1. دکتر محمدرضا کاظمی

   با سلام لطفاً با وقت گیری مرکز تماس گرفته شود.
   02122847309

   پاسخ