درمان های کمتر تهاجمی

اقدامات مداخله‌ای ، کمتر تهاجمی و یا اینترونشنال همگی به یک معنا بوده و مشخصه آن این است که بدون برش جراحی ، خونریزی و بیهوشی صورت می‌گیرد و قریب به 30 سال است که در دنیا از آن برای درمان دردهای مزمن بهره می‌برند. در ایران نیز از سال 1385 درمان و آموزش این روش آغاز گردیده و بسیاری از بیمارانی که تا پیش از این به خارج از کشور اعزام می‌شدند در داخل کشور تحت درمان قرار می‌گیرند.. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش تحقیقات ، این رشته رشد چشم گیری در زمینه تشخیص ، کنترل و درمان دردهای مزمن پیدا نموده است.

درد یک تجربه حسی یا احساسی ناخوشایند است که با آسیب بافتی واقعی یا بالقوه همراه می باشد. درد یک حالت آزار دهنده و یک هشدار است اما عدم کنترل مناسب آن می تواند درد را از یک علامت به یک بیماری تبدیل کند.

درمان های کمتر تهاجمی INTERVENTIONAL
درمان های کمتر تهاجمی INTERVENTIONAL

در دنیای پزشکی مدرن امروز، روش های پر هزینه و قدیمی به آهستگی جای خود را به روش های جدید و کمتر تهاجمی داده است لذا همه چیز تنها به جراحی ختم نمیشود و راه های مختلفی برای رهایی از درد و بهبود کیفیت زندگی وجود دارد.

درمان های کمتر تهاجمی چگونه انجام می شود؟

در اقدامات اینترونشنال درد با وسایل خاصی (شبیه سوزن و کاتتر و…) بدون برش جراحی با هدایت دستگاه های رادیولوژی (سی تی اسکن ، فلوروسکوپ ، سونوگرافی) وارد فضای مورد نظر شده و اقدامات لازم انجام داده می شود.

اقدامات اینترونشنال درد از جمله راه های کم تهاجمی کنترل دردهای مزمن سر و گردن ، دردهای کمر و اندام ها و… میباشد که به برش ، بیهوشی و بستری در بیمارستان احتیاجی ندارند.

در ذیل به چندین اقدام شایع اینترونشنال درد اشاره می گردد: