دکتر محمدرضا کاظمی فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دردهای ستون فقرات

خانه » دردهای ستون فقرات
دردهای ستون فقرات

دردهای ستون فقرات

ستون مهره ها در خط میانی بدن قرار دارد که در بالا با سر و در پائین با استخوان های لگن مفصل می شود و از 26 استخوان مجزا تشکیل شده است و اندازه آن در افراد بالغ به طور متوسط 70 سانتیمتر است و علاوه بر انعطاف پذیری ، در جهات جلویی پشتی و طرفی حرکت و چرخش حول محور هم می کند. ستون مهره ای طناب نخاعی را در بر گرفته و از آن حمایت می کند. ستون مهره ای افراد بالغ از 26 مهره تشکیل شده که به قسمتهای زیر تقسیم می شود :

7 عدد مهره گردنی در ناحیه گردن .

12 عدد مهره سینه ای که در قسمت پشت حفره قفسه سینه قرار دارد.

5 عدد مهره کمری که در ناحیه کمر است.

5 عدد مهره خاجی که با یکدیگر جوش خورده و استخوان خاجی نامیده می شود.

بین هر مهره صفحه دیسک ها از جنس غضروفی – رشته ای قرار دارد که مفاصلی پر قدرت را به وجود می آورند و امکان حرکت های مختلف ستون مهره ای را فراهم می سازند. در اثر شرایطی مانند آسیب دیدگی ، بیماری و افزایش سن ممکن است دیسک آسیب ببیند. این آسیب دیدگی درد به همراه دارد زیرا دیسک اعصابی را که سوراخ بین مهره ای عبور می کنند ، تحریک می کند.

انحنای ستون مهره ای

ستون فقرات دارای انحناء های مقعر و محدب به سمت جلو است (دوانحنا گردنی و کمری به سمت جلو و انحنا پشتی و خاجی به عقب) که بسیار با اهمیت بوده زیرا سبب افزایش قدرت ، کمک به حفظ تعادل در حالت ایستاده ، دریافت (جذب ) فشارهای ناشی از راه رفتن و کمک به جلوگیری از شکستن ستون فقرات می شود.

در شرایط مختلفی ممکن است انحناء ستون مهره ای تغییرکند. برای مثال فلج عضلانی در هر یک از طرفین ستون مهره ای , ضعف اندام یا بیماری ممکن است به خمیدگی طرفی ستون مهره ها منجر شود. در چنین حالتی ، ستون مهره ای به طرف راست یا چپ بدن منحرف می شود و ممکن است این حالت در هر یک از نواحی پشت اتفاق بیافتد. افزایش انحنای ناحیه سینه ای ایجاد قوز یا گوژپشتی می کند  که موجب توزیع نامتعادل نیرو شده که منجر به تغییرات دژنراتیو و استحاله ای ستون فقرات می شود.

توضیحات بیشتر در مورد دردهای ستون فقرات را در مقالات زیر مطالعه فرمایید:  
تنگی کانال نخاعی
دکتر محمدرضا کاظمی

تنگی کانال نخاعی

عارضه تنگی کانال نخاعی؛ بررسی علائم، عوامل و روش‌های درمان تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی در ستون فقرات است که می‌تواند به فشردگی طناب

ادامه مطلب
آرتروز ستون فقرات
دکتر محمدرضا کاظمی

آرتروز ستون فقرات

آرتروز ستون فقرات پدیده ای شایع در میان سالمندان بوده لیکن در افراد چاق ، کارهای فیزیکی سنگین، ضربات ستون فقرات  بیشتر دیده می شود.

ادامه مطلب

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

دکتر محمدرضا کاظمی

فوق تخصص درد

ارتباط با ما

تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد روبروی ایستگاه مترو شریعتی خیابان زیبا پلاک ۵۴ طبقه چهارم واحد ۱۱

تلفن : ۲۲۸۴۷۳۰۹-۰۲۱۰۹۱۲۰۳۳۵۱۳۲

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
دسته بندی مطالب سایت